Filmowanie ślubów i wesel CAŁA POLSKA

Filmowanie ślubów i wesel – dlaczego to tyle kosztuje?

Filmowanie ślubów i wesel to pozornie droga usługa. Ale tylko pozornie, ponieważ kiedy przeanalizujemy to w kontekście unikatowej usługi, na cenę filmowania można spojrzeć zupełnie inaczej.

Zacznijmy od tego, co to znaczy „drogo”. Każdy ma inną zasobność portfela, inne oczekiwania i wymagania oraz inaczej liczy wartość unikatowej usługi, jaką jest filmowanie ślubów i wesel. To oczywiste, że dla jednych cena 2700 zł za kamerę na weselu będzie stosunkowo niską wartością, którą są w stanie zaakceptować, dla innych 1500 zł za weselnego kamerzystę będzie już przekroczeniem budżetu. My w tym wpisie skupimy się więc nie na zasobności portfela Pary Młodej, lecz na tym, co tak właściwie składa się na wartość filmu ślubnego. A tych czynników jest kilka.
Przede wszystkim odpowiedni sprzęt. Profesjonalna firma filmująca śluby i wesela nie będzie wykonywać swojej usługi byle czym. Na ogół do filmu ślubnego będzie wykorzystana profesjonalna kamera lub aparat z wymienną optyką. W naszym przypadku taki zestaw musi być podwójny, ponieważ na weselach pracujemy zawsze na dwóch operatorów. Jeśli kamerzysta jest dobrze przygotowany do swojej pracy, musi też mieć gdzieś w pobliżu sprzęt zapasowy, który umożliwi mu dalszą pracę w przypadku jakiejkolwiek awarii. Oprócz kamer i obiektywów, często wykorzystywane są inne urządzenia, takie jak stabilizatory obrazu, statywy, oświetlenie, dodatkowe rejestratory dźwięku, o drobnych akcesoriach, które trzeba mieć pod ręką nie wspominając.

Oczywiście, to co widzimy podczas filmowania wesela, to tylko wycinek całej naszej pracy. Po Waszym weselu następuje montaż filmu ślubnego. Niestety, nie da się tego zrobić na pierwszym lepszym laptopie albo komputerze stacjonarnym. Musi to być stacja robocza specjalnie przystosowana do montażu filmów. Ceny takich urządzeń zaczynają się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kolejny koszt to utrzymanie pracowników, wszelkiego typu licencje, które trzeba opłacić (np. zgoda na filmowanie w obiektach sakralnych, licencje do wykorzystania muzyki, oprogramowanie) oraz oczywiście koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i promocją. Oczywiście w cenie pakietu podstawowego zawsze wesele oddawane jest na jakimś nośniku. W naszym przypadku jest to personalizowany pendrive w ekskluzywnym personalizowanym pudełku – by sprawić Parze Młodej również wizualną przyjemność.

O kosztach logistycznych nie będziemy się rozpisywać, ale wiadomo – dojechać trzeba, a jak się długo jedzie, albo bardzo wcześnie zaczyna, to i ciało wypada posilić chociażby jakimś hot dogiem i izotonikiem na trasie :).

I byłoby pięknie, gdybyśmy na tym mogli skończyć pisanie o kosztach. Ale, nie! Bo to nie jest inwestycja jednorazowa. Jeśli chce się świadczyć usługi na możliwie najwyższym poziomie i nie odstawać technologicznie od tego, co jest na rynku dostępne, średnio co 2-3 lata należy przynajmniej część sprzętu modernizować. Wynika z tego, że czas na zwrot inwestycji jest stosunkowo krótki, a przecież sezon ślubny też nie trwa cały rok. Czy znowu koło się zamyka i inwestujemy…

Nie będzie żadnym kłamstwem ani wielką zawodową tajemnicą, gdy zdradzimy Wam, że naszym przypadku na jednym weselu pracuje sprzęt o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jesteśmy przekonani, że w przypadku konkurencji, która stara się pracować w wysokim standardzie te sumy i wydatki są podobne.

I teraz zasadnicza kwestia: wiedząc to wszystko, co zdradziliśmy Wam w tym wpisie, musicie sami odpowiedzieć sobie czy suma, którą trzeba zapłacić za usługę, na którą składa się tak wiele zmiennych, jest sumą bardzo wysoką. Obejrzyjcie zawsze materiały kamerzystów ślubnych, zwróćcie uwagę na jakość, a od razu będziecie wiedzieli, czy ktoś wykonuje swoją pracę uczciwie, wykorzystując sprzęt najwyższej jakości, czy próbuje to traktować jako źródło możliwie szybkiego i łatwego zarobku. I dobrze wybierzcie!

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. My nie ukrywamy naszych cen >>> Nasz cennik usług filmowania ślubów i wesel.